wortal www.erasmusplus.sp6sanok.pl powstał 1 września 2019 roku

   

 

׀  SANOK  ׀  MILIZAC  ׀  PUERTOLLANO  ׀  MAZARA DEL VALLO  ׀  GAGGIO MONTANO  ׀

 
  ERASMUS plus - SP6 im. Jana Pawła II w Sanoku...

 

 

PROJEKT...

Szkoły uczestniczące w projekcie:

--- Szkoła Podstawowa nr 6 im. Jana Pawła II w Sanoku - POLSKA – koordynator projektu,
--- Ecole Marcel Ayme w Milizac - FRANCJA,
--- Colegio Salesianos „San Juan Bosco” w Puertollano - HISZPANIA,
--- Istituto Comprensivo „Giuseppe Grassa” w Mazara del Vallo - WŁOCHY,
--- Istituto Comprensivo „Salvo D’Acquisto” w Gaggio Montano - WŁOCHY.

Cel ogólny:

--- kształcenie aktywności poznawczej i kreatywności uczniów,
--- promowanie otwartości na świat,
--- wzmacnianie poczucia własnej wartości uczniów,
--- doskonalenie procesu nauczania i uczenie się poprzez stosowanie aktywnych metod nauczania.

Cele szczegółowe:

--- tworzenie warunków do rozwijania zainteresowań,
--- umiejętności i talentów uczniów,
--- pobudzanie aktywności poznawczej i umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów oraz samodzielnego zdobywania wiedzy, --- motywowanie uczniów do aktywnego uczenia się,
--- samodzielnego formułowania pytań i hipotez, tworzenie warunków do diagnozowania oraz pogłębiania przez uczniów wiedzy na temat własnych potrzeb,
--- możliwości i sposobów ich realizacji,
--- pobudzanie aktywności społecznej uczniów i tworzenie warunków do promowania działalności szkół w środowisku lokalnym,
--- stosowanie technologii informacyjnej i nowoczesnych metod komunikacji,
--- doskonalenie znajomości języków obcych,
--- kształcenie otwartości na inne kultury,
--- poszukiwanie wspólnych wartości w historii, sztuce, kulturze państw szkól partnerskich,
--- dzielenie się przez nauczycieli wiedzą i doświadczeniem na temat metod nauczania,
--- propagowanie i wspólne poszukiwanie skutecznych,
--- aktywnych metod nauczania i uczenia się poprzez działanie,
--- tworzenie optymalnych warunków do uczenia się dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Najważniejszym celem każdej szkoły jest wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności które pozwolą im kontynuować naukę na wyższym etapie edukacji i umożliwią funkcjonowanie w społeczeństwie europejskim. Ważne jest również pobudzanie aktywności poznawczej, kształcenie kreatywności i rozwijanie zainteresowań ale także kształcenie otwartości na świata i postaw tolerancji oraz szacunku dla innych kultur.

Udział w projekcie „Poznaję świat - poznaję siebie” niewątpliwie wpłynie na zwiększenie motywacji uczniów do nauki. Realizując zadania we współpracy z rówieśnikami z innych państw będą rozwijać znajomość języków obcych oraz technik informacyjnych. Dzięki temu, że realizowane zadania opierać będą się w dużej mierze na ich zainteresowaniach i uzdolnieniach wzrośnie poczucie wartości i sukcesu edukacyjnego dzieci, co będzie sprzyjać podejmowaniu przez nich kolejnych wyzwań edukacyjnych. Niezwykle motywująca będzie dla nich także możliwość porównywanie zdobytej wiedzy z rówieśnikami z innych krajów.

W ramach projektu będziemy dążyć do tego, aby część zadań realizowana była przez uczniów metodą pracy w grupie. Chcemy stwarzać jak najwięcej sytuacji, w których uczniowie mieliby okazję do realizacji wspólnych przedsięwzięć i uczenia się współpracy, odpowiedzialności, planowania, dostrzegania i wykorzystania własnych umiejętności.

Projekt „Poznaję świat - poznaję siebie” będzie służył nie tylko doskonaleniu kompetencji kluczowych ale także poznawaniu samych siebie, swoich talentów i predyspozycji. Nauczyciele z Polski, Włoch, Hiszpanii i Francji zaprezentują własne style i metody nauczania oraz będą dzielić się doświadczeniem i wiedzą na temat aktywizujących metod uczenia. Wspólnie opracują scenariusze lekcji, zasady konkursów i projektów uczniowskich. Będą poszukiwać nowych rozwiązań metodycznych, tak aby inspirować uczniów do działania i aktywności na rzecz własnego rozwoju.

Ważnym elementem projektu będzie również poszukiwanie skutecznych metod nauczania dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, aby i one miały możliwość osiągnięcia sukcesu. Chcemy tak przygotować nasze projekty, lekcje, konkursy, by mogli w nich wziąć udział wszyscy uczniowie, a nauka sprawiała im radość. W wyniku realizacji naszego projektu nastąpi podniesienie jakości pracy szkół, zostaną wdrożone przykłady dobrej praktyki zaobserwowane podczas udziału w spotkaniach szkoleniowych w szkołach partnerskich.

Opracowane przez nauczycieli materiały dydaktyczne (scenariusze lekcji, uroczystości, projektów) tworzyć będą bazę pomocy edukacyjnych, którą będzie można wykorzystywać w kolejnych latach szkolnych. Realizowane działania poszerzą ofertę edukacyjną szkół. Być może staną sie one inspiracją lub początkiem innych działań innowacyjnych. Mamy nadzieję, że nastąpi ich integracja z realizowanymi programami nauczania i że będą stałym elementem pracy szkół.

Wdrożenie poznanych dobrych praktyk oraz innowacji, wpłynie na doskonalenie kompetencji zarówno uczniów jak i nauczycieli oraz pogłębienie ich poczucia tożsamości europejskiej.

Koordynator projektu z ramienia szkoły:

Irena Bojarska

Zastępca dyrektora

Szkoły Podstawowej nr 6

im. Jana Pawła II w Sanoku

 

 

PLAN REALIZACJI PROJEKTU NA LATA 2020 - 2021

 

PLAN REALIZACJI PROJEKTU NA LATA 2019 - 2020

 

 

 


wszelkie prawa zastrzeżone © sp6.sanok 2019

Dostępność
Kontrast
Powiększ czcionkę
Pomniejsz czcionkę